Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Powiecie Janowskim

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia i jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

W związku z tym dnia 4 kwietnia w janowskim Ośrodku Kultury wyemitowano film pt. „Śubuk”. Organizatorem  wydarzenia był: Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Janowie Lubelskim wraz z Nadleśnictwem Janów Lubelski – Lasy Państwowe.

Spotkanie z tej okazji w sali kinowej JOK otworzyła Dyrektor OR – W – Iwona Miśkiewicz Rachwał. Powitała zaproszonych gości, m.in. Panią Naczelnik Wydziału Edukacji i Finansów Oświaty w Starostwie Powiatowym – Joannę Rudnicką, Dyrektora JOK – Łukasza Drewniaka oraz licznie przybyłych uczniów szkół wraz z opiekunami i katechetami. Następnie, tytułem wprowadzenia do filmu, głos zabrała oligofrenopedagog OR-W Elżbieta Czajka. Opowiedziała czym jest autyzm, skąd się bierze, jakie są jego cechy charakterystyczne i zaapelowała do obecnych o wyrozumiałość wobec osób dotkniętych tym zaburzeniem.

Po tym krótkim wstępie wyemitowano film. „Śubuk” opowiada o 20 latach trudnego życia matki samotnie wychowującej syna w spektrum autyzmu. Film osadzono w realiach lat 80-tych  i 90- tych XX w., kiedy to wiedza o autyzmie nie była tak szeroko rozpowszechniona, jak dziś. Bardzo poruszające to było i obfitujące w emocje.

Tekst; foto: Kamila Strykowska-Momot