Powiat Janowski wybuduje strzelnicę. Wartość rządowego wsparcia – 3 mln zł

Powiat Janowski to jedyny samorząd w województwie lubelskim, który otrzyma rządowe wsparcie na wybudowanie nowoczesnej strzelnicy w terenie. Konkurs na dofinansowanie rozstrzygnęło właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej. Wartość wsparcia – 3 mln zł. Inwestycja będzie realizowana z ministerialnym wsparciem w wysokości rzędu 80 procent, resztę stanowi tzw. „wkład własny” Powiatu Janowskiego i Gminy Modliborzyce.

W Janowie, miejsce na strzelnicę się nie znalazło. Trudno, znalazło się za to w Wierzchowiskach w gminie Modliborzyce. Chodzi o 3,5-hektarową działkę, którą Skarb Państwa przekazał – w formie darowizny, na rzecz Powiatu Janowskiego (uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości radni powiatowi podjęli na sesji 28. lutego). Warto dodać, że teren pod budowę strzelnicy wraz z dokumentacją to podstawa przy ubieganiu się o dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Stosowny wniosek na nowoczesną strzelnicę do MON-u złożyło janowskie Starostwo. Wniosek „przeszedł”, a to oznacza, że inwestycja ruszy w tym roku, a zakończy się w roku 2024.

O strzelnicę, miejscowe stowarzyszenia o charakterze proobronnym upominają się od lat. Najpierw, czyniono starania i wysiłki, by strzelnica powstała w Janowie. Niestety, nie znalazła się lokalizacja. Temat upadł, aż do teraz, kiedy znalazł się „sprzyjający” grunt w Wierzchowiskach Pierwszych. Grunt całkiem spory, podobnie jak szacunkowy koszt inwestycji – około 3,8 mln zł.

Po lutowej sesji, temat „ożył” również w środowisku strażaków, żołnierzy rezerwistów, myśliwych, członków grup rekonstrukcyjnych, a nawet uczniów szkół średnich… Prawdziwa strzelnica, której budowę popierają radni powiatowi i masa osób, które nie mają wiedzy, jak posługiwać się bronią. Może i nie umieją strzelać, ale chcą się uczyć… Kobiety też… Podobnie, jak uczniowie klas mundurowych, chociażby Zespołu Szkół. Co prawda, mają u siebie strzelnicę wirtualną, ale to nie to samo, co strzelnica w terenie.

Wiadomo, że wzmożone zainteresowanie obsługą broni i nauką strzelania (bywa, że z uzyskaniem pozwolenia na broń) wiąże się z wojną na Ukrainie. Z agresją Rosji na Ukrainę wiąże się też decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki, które w ubiegłym roku wprowadziło elementy przysposobienia obronnego do szkół podstawowych i średnich.

Alina Boś; na zdjęciu – uczniowie Zespołu Szkół; foto: archiwum ZS