Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich, które odbędą się w Łążku Garncarskim w dniach 29.06.-01.07.2023 r.
Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie to trzydniowe warsztaty organizowane nieprzerwanie od 2007 r. w Łążku Garncarskim – ośrodku o ponad 200-letniej tradycji wyrabiania ceramiki, zaliczanej do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce.
Głównym zamierzeniem Spotkań jest ochrona, ożywienie i zachowanie ciągłości tradycji garncarskich ośrodka garncarskiego w Łążku, głównie przez bezpośredni przekaz umiejętności toczenia na kole i zdobienia z zachowaniem tradycyjnych technik i metod.
Warsztaty prowadzone są przez garncarzy łążkowskich oraz garncarzy z innych znanych i cenionych ośrodków garncarskich w Polsce: Bolimowa, Pawłowa, Urzędowa, Medyni Głogowskiej, Czarnej Wsi Kościelnej, Węgorzewa i innych.
Uczestnicy warsztatów mają niecodzienną okazję aby prześledzić cały proces powstawania ceramiki począwszy od przygotowania gliny, poprzez toczenie na kole, suszenie, malowanie, szkliwienie po wypał w piecu. Istotą warsztatów jest odtworzenie tego procesu przy użyciu tradycyjnych metod, technik, czy narzędzi (koła napędzane nogą, malowanie za pomocą krowiego rogu, itp…)
Dodatkową atrakcją XVI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będzie wypał pit-fire (neolityczny). Jest to prawdopodobnie najstarsza i najbardziej prymitywna metoda wypalania ceramiki drewnem, stosowana przez wiele kultur na całym świecie od setek lat.
Gotowe wyroby są układane w dole wykopanym w ziemi na trocinach, poprzetykane gałązkami, a na końcu przykryte stosem drewna. Następnie drewno jest podpalane od góry. Przez kilka godzin dorzuca się drewno aż do momentu, kiedy ogień zejdzie do dna dołu. Temperatura może osiągać 1000º C. Wtedy dół jest przykrywany i pozostawiony do ostygnięcia.
Wyroby ceramiczne mogą być wcześniej polerowane i zbiskwitowane. Podczas wypalania w dole ceramika jest wystawiona na działanie ognia, dymu i z dodatkami organicznymi jak np. skórki bananowe, kawa, cukier, sól tworzą abstrakcyjne wzory na powierzchni. Użycie tlenków i soli różnych metali pozwala uzyskać żywe kolory, od pomarańczowego przez brązy aż po czarny. Pokrycie woskiem i wypolerowanie powierzchni ceramiki po wypale daje niepowtarzalne efekty, których nie da się uzyskać przy użyciu innych metod wypalania.
Proces jest bardziej nieprzewidywalny i trudny do kontrolowania. Jednak dla wielu ceramików jest to fascynująca i kreatywna metoda wypalania, która pozwala na tworzenie unikalnych i oryginalnych prac (na podst. opisu przygotowanego przez Urszulę Bugajewską).
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich. Więcej informacji na stronie internetowej Spotkań: osgmuzeum.pl
XVI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim