Okazja do poznania języka i kraju… Na Erasmusa uczniowie LO wyjadą do Niemiec

W następnym roku, młodzież ze „starego” LO wzbogaci swoją edukację o 10-dniowy wyjazd do Niemiec. Taką szansę stwarza Erasmus+, w którym uczestniczą szkoły z Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Wartość dotacji to kwota ponad 37 tys. euro, a więc ponad 170 tys. zł.

Pieniądze pochodzą z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności…

Pieniądze niemałe, o które zawalczyły: Wiesława Dyjach – Dyrektor szkoły i Emilia Żuber – nauczyciel języka niemieckiego, koordynator projektu. Wniosek – w ramach projektu „Europejski Zielony Ład – wyzwania dla edukacji szkolnej” w latach 2021-2023 – napisały we dwie. Określiły cele, działania, ilość uczestników projektu, itp., a że to nie są ich pierwsze kroki w tym zakresie, to poszło dobrze, a nawet bardzo dobrze.

Pani Dyrektor ma na uwadze proces kształcenia młodzieży, a więc współpracę w niemiecko – polskich zespołach, i nowe kompetencje, których uczniowie nie zdobyliby w kraju…, a pani Emilia – naukę języka niemieckiego. Do tego, dochodzi porównanie metod kształcenia w obu krajach, a więc dobre praktyki w nauczaniu i zarządzaniu szkołą…, być może, z korzyścią dla Niemców:).

Partnerem polskiej strony jest magistrat niemieckiego miasta powiatowego Schwäbisch Hall, słynącego z zaawansowanych rozwiązań ekologicznych w wielu obszarach codziennego życia.

– Edukacja proekologiczna młodzieży prowadzona będzie w Centrum Energii Wolpetrshausen – informuje pani Emilia, która w okolicach Stuttgartu – wespół z panią Dyrektor, gościła zawodowo niejeden raz.

W niemieckim Centrum Energii młodzież nauczy się, jak oszczędzać energię w gospodarstwie domowym, zakładzie produkcyjnym, przemyśle, rolnictwie itp. Zdobędzie też wiedzę na temat ochrony klimatu, środowiska, zasobów naturalnych i „poszanowania” energii w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

– Wyjazd za granicę to forma nagrody dla najlepszych uczniów, którzy poznają w niemieckich szkołach i ośrodkach różne aspekty ekologii – mówi pani Dyrektor.

Tematyka projektu wpisuje się również w kierunki rozwoju polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22.

Z programu – dzięki pracy i zaangażowaniu obu nauczycielek, skorzysta 21 uczestników. Okazja do poznania języka i kraju oraz „wzmocnienia” cv „nadarzy się” w następnym roku.

Dodajmy, że pobyt w Schwäbisch Hall będzie dla młodzieży cennym doświadczeniem, tak dla kandydata do pracy, jak i „aplikanta” na studia…, nawet zagraniczne…

Na zdjęciu – Dyrektor LO Wiesława Dyjach podczas podpisania umowy.

            Alina Boś; foto: archiwum LO