Podpisanie umów w sprawie budowy kolei na linii Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj

Dziś, tj. 8 listopada 2022 r. nastał wyjątkowy dzień dla mieszkańców naszego powiatu, jak i dla mieszkańców całego Województwa Lubelskiego, a nawet Polski. To właśnie dziś w parku miejskim w naszym mieście budowa kolei stała się faktem, gdyż podpisano  5 umów z Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+. Pod stosownymi w tej sprawie dokumentami swe podpisy uroczyście złożyli: Marszałek Jarosław Stawiarski oraz Prezes Zarządu Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Ireneusz Merchel. Nastąpiło to w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Michała Moskala Dyrektora Biura Prezydialnego PiS oraz licznie zgromadzonych samorządowców, wśród których nasz powiat reprezentowali Starosta Janowski Artur Pizoń, Wicestarosta Michał Komacki, Członkowie Zarządu i Przewodniczący Rady Powiatu.

Należy wspomnieć, że inicjatorem wszelkich podjętych działań w zakresie budowy kolei w Janowie Lubelskim jest Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki. To właśnie on pierwszy dostrzegł możliwość spełnienia marzeń Janowiaków o własnej kolei, a stało się to dzięki włączeniu się do planowanej przez rządzących potężnej rozbudowy linii kolejowych  w Polsce. Na późniejszym etapie we współpracę włączył się Michał Moskal – Dyrektor Biura Prezydialnego PiS oraz Szef GB Wiceministra Jarosława Kaczyńskiego.

„I słowo stało się ciałem”, jak powiedział w swym przemówieniu Starosta Powiatu Janowskiego Artur Pizoń – i dalej: „Już nie marzenie, ale bardzo ważne dla nas podpisane umowy. Janów Lubelski to niewielkie miasto, ludzie wyjeżdżają za pracą, a żeby to zmienić trzeba przyciągnąć firmy, które będą chciały budować tu swoje zakłady. Będzie to możliwe właśnie dzięki budowie kolei, kiedy to nowopowstające zakłady będą mogły przywozić potrzebne do pracy materiały i wywozić gotowy produkt. Poprzez poprawę i rozbudowę sieci dróg oraz kolei właśnie mamy niepowtarzalną szansę zbudować swoją siłę pod względem transportowym i przemysłowym”.

I to właśnie się dzieje. Na naszych oczach dziś pisze się historia.

Przypomnijmy podstawowe fakty o budowie kolei w Janowie Lubelskim, o których już informowaliśmy naszych mieszkańców. Mianowicie chodzi o: budowę linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Kraśnik – długość 65 km. Pierwszy etap prac zakłada budowę 18-kilometrowego jednotorowego, zelektryfikowanego odcinka linii kolejowej z Szastarki do Janowa Lubelskiego, następnie powstanie około 38 kilometrów nowej linii na południowy wschód do Biłgoraja.

Lubelskie samorządy podpisały porozumienie w tej sprawie już 20 lipca 2020 r., a dziś przypieczętowano je umowami. Należy dodać, że Województwo Lubelskie wiedzie prym w programie Kolej+ gdyż to właśnie u nas wykorzystana zostanie ¼ budżetu zadania, tj. ponad 4 mld zł, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Planowana data zakończenia inwestycji to 2028 rok.

Tekst i foto: Kamila Strykowska-Momot