Poradnik Pacjenta: Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do wykorzystania oraz szerokiej dystrybucji nowy Poradnik Pacjenta, który przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

 • Zima zachęca do aktywności. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy sanki. Wybór jest spory.
 • Warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.
 • Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.
 • Z naszego Poradnika Pacjenta dowiesz się jak zapobiegać odmrożeniom i co zrobić, gdy się pojawią.

Długo utrzymujące się niskie temperatury narażają nasze ciało na powstawanie odmrożeń. Odmrożenia najczęściej dotyczą:

 • palców rąk i stóp,
 • policzków,
 • brody,
 • nosa i uszu.

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają im również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia, gdy:

 • jesteśmy głodni,
 • przebywamy na dużej wysokości,
 • jesteśmy osłabieni, zmęczeni lub odwodnieni,
 • bądź chorujemy na cukrzycę.

Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie. Przy długim czasie ekspozycji na działanie zimna skutki niedokrwienia i niedotlenienia tkanek mogą być nieodwracalne – w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do martwicy i amputacji fragmentów obumarłych tkanek ­– ostrzega dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

 
Jak uniknąć odmrożenia w zimie?

1. Zawsze ubieraj się ciepło

Noś warstwy ubrań, najlepiej z materiałów izolujących ciepło, takich jak wełna. Nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach, które chronią najbardziej wrażliwe na zimno miejsca, czyli głowę, szyję i ręce.

2. Bądź aktywny

Poruszanie się pomaga utrzymać ciepło ciała. Jeśli masz zamiar długo przebywać na zimnie, spędź ten czas aktywnie. Ruch powoduje lepsze krążenie krwi, dzięki czemu ciepło rozprowadza się po całym ciele.

3. Unikaj wilgoci

Jeśli Twoje ubrania stają się mokre, znacznie łatwiej możesz doprowadzić do odmrożenia. Wybieraj ubrania, które chronią przed deszczem i śniegiem. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu, które izoluje stopy od zimna i wilgoci.

4. Uważaj na wiatr

Chłodny wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Dlatego, gdy mocno wieje, zakrywaj twarz i uszy, a także staraj się trzymać zacisznych miejsc.

5. Słuchaj swojego ciała

Jeśli zaczynasz odczuwać zimno, poszukaj schronienia i ogrzej się stopniowo, np. wkładając ręce do ciepłej, ale nie gorącej wody, gdyż grozi to szokiem termicznym.