Powiat janowski. Ponad 9,5 mln zł z tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców

         Ponad 9,5 mln zł (w trzech transzach) wypłacił Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim w ramach tarczy antykryzysowej 1704 przedsiębiorcom.

         – W ten sposób, wspierając przedsiębiorców, ochroniono 2116 miejsc pracy w powiecie janowskim – informował podczas wczorajszych odwiedzin lubelskiego „tarczobusa” Andrzej Danilkiewicz – Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

     – Największe pieniądze – prawie 7 mln zł, trafiły na mikropożyczki dla 1380 przedsiębiorców – mówi Tomasz Kaproń – Dyrektor janowskiego „pośredniaka”.

     – Na wsparcie nie trzeba długo czekać. Pieniądze przekazywane są ekspresowo. Wykorzystanie środków finansowych w stosunku do poprawnie złożonych wniosków kształtuje się na poziomie 98 procent – tłumaczy Artur Pizoń – Starosta Janowski.

        Zdaniem Danilkiewicza, tarcza antykryzysowa przynosi efekty. – Rządowa pomoc zatrzymała zwolnienie prawie 2 tys. osób w Black Red White. Takich przykładów jest więcej – zaznacza Danilkiewicz, informując, że na pomoc przedsiębiorstwom i ratowanie miejsc pracy w województwie lubelskim trafi w tym roku prawie 118 mln zł.

       Według Danilkiewicza, tarcza powstrzymała falę masowego bezrobocia, również na Lubelszczyźnie. – Obecnie, poziom bezrobocia w województwie lubelskim jest porównywalny do roku ubiegłego. Jesteśmy województwem kryzysoodpornym ze względu na mocno rozwinięty sektor rolny i okołorolny (największe tąpnięcia nastąpiły w branżach, które są uzależnione od przepływów międzynarodowych) – zauważa.

      Dodajmy, że lubelski „tarczobus” w trasę po powiatach województwa lubelskiego wyruszył 6. czerwca. Dotrze do wszystkich powiatów w regionie.

     „Tarczobus” to inaczej mobilny punkt informacyjny, w którym pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy informują o wsparciu dla firm w ramach Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego.

Alina Boś; foto: A.B., Sławomir Kaproń