Prawie 9,5 mln zł na inwestycje w powiecie janowskim

Pandemia koronawirusa odbija się na stanie polskiej gospodarki, a rządowa tarcza antykryzysowa wspiera nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządy… Ponad 9,5 mln zł trafiło do przedsiębiorców z powiatu janowskiego, a prawie 9,5 mln zł trafi teraz do lokalnych samorządów, które – realizując zadania inwestycyjne, zrealizują program wsparcia dla firm i ich pracowników. Pieniądze mogą być wykorzystane do końca 2022 roku na budowę kanalizacji, wodociągów, dróg, mostów, chodników, obiektów sportowych, szpitalnych, pomocy społecznej, itp.

Największym beneficjentem jest Powiat Janowski, który otrzyma prawie 4 ml zł. Gmina Janów otrzyma kwotę rzędu 2,2 mln zł, gmina Godziszów – ponad 600 tys., a gmina Dzwola – prawie 550 tys. zł. Po pół mln zł rządowej dopłaty do inwestycji lokalnych wpłynie na konto gminy Batorz, Chrzanów, Modliborzyce i Potok Wielki.

Wartość wsparcia z Funduszu Inwestycji Samorządowych wynosi 6 mld zł – pięć miliardów dla gmin i miliard dla powiatów.

–  To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwoli na utrzymanie miejsc pracy, a tym samym na rozwój przedsiębiorstw. Nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak mocno wsparłby wszystkie gminy i powiaty w Polsce. W ten sposób, Rząd pomaga samorządom, aby nie rezygnowały z zaplanowanych lub zupełnie nowych inwestycji, które poprawią jakość życia Polaków. Działanie wiąże się z ochroną miejsc pracy w polskich przedsiębiorstwach, o co postulował Związek Gmin Wiejskich – informował podczas spotkania z lokalnymi samorządowcami Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP.

– To znacząca kwota dla naszego budżetu. Potrzeb jest sporo, a te pieniądze spadają nam z nieba – mówi z radością Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu, która co i rusz narzekała na spadające w dobie pandemii dochody.

– Te prawie 9,5 mln zł to są konkretne pieniądze na rozwój naszego regionu, których się nie spodziewaliśmy. Możemy je wykorzystać w różny sposób… Również na wkład własny inwestycji drogowych, współfinansowanych ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, z którego w ubiegłym roku na modernizacje ponad 30 km dróg powiatowych w gminie Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Janów i Modliborzyceotrzymaliśmy – bagatela… 17,8 mln zł. Swoją drogą, kwotę rzędu 4,8 mln zł przyznano na inwestycje drogowe w gminie Janów Lubelski, w gminie Potok Wielki (1,4 mln zł) i w gminie Dzwola (ponad ćwierć mln zł). Ogółem, dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych na wszystkie zadania drogowe (gminne i powiatowe) w powiecie janowskim wyniosła ponad 24 mln zł – przypomina Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Część pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych Powiat Janowski przeznaczy też na wkład własny budowanych na ulicy Bialskiej obiektów – Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej, a może i na szpital.

Dodajmy, że dotacje rządowe gminom i powiatom, które odpowiadają za około 40 procent wydatków inwestycyjnych w kraju, będą wypłacane we wrześniu (bez zbędnej biurokracji – w formie przelewów, oczywiście – na ich wniosek).

Alina Boś; foto: A.B., Sławomir Kaproń