Ryga – Tallin – Helsinki – Wilno – Druskienniki… W ciągu 6 dni janowscy emeryci przejechali ponad 2,5 tys. km

O godzinie 9-tej, 3 września 2023 roku grupa emerytów z Janowa Lubelskiego wyruszyła na spotkanie z sąsiednimi państwami. Po nocnym odpoczynku i śniadaniu w hotelu „Hańcza”w Suwałkach wyruszyliśmy w drogę i przekroczyliśmy granicę w Budzisku. Około 5 godzin trwała podróż przez Litwę do Rundale – zamku w Łotwie, zwanego „ Nadbałtyckim Wersalem”. Jest to pałac ogromny ze 138 pokojami o łącznej pow. ok. 7000 m2, będący przykładem kunsztu sztuki barokowej. Jeden z najpiękniejszych budynków Łotwy, niegdyś rezydencja rodziny Bironów.

Ryga – stolica państwa położona nad rzeką Dźwiną z odrestaurowaną starówką; Pomnik Trzech Gwiazd a na nim kobieca postać w wyciągniętymi ku niebu dłońmi dzierży trzy złote gwiazdy – symbol trzech historycznych prowincji Łotwy: Inflant, Kurlandii i Łatgalii. Ponadto, piękny Plac Ratuszowy, Gildia Bractwa Czarnogłowych, Pomnik Rolanda, Katedra Domska – największy kościół, leżący w rejonie Bałtyku, Zamek Ryski, Kościół Św. Piotra i Św. Jakuba. Stare Miasto jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Ryga to miasto czyste i zielone, posiada 22 parki. Niektóre budowle noszą ślady średniowiecznych wpływów niemieckich i flamandzkich. Piękne uliczki secesyjnych kamienic z okresu XIX wieku.

Z Rygi pojechaliśmy, ciągle przez lasy, do odległego Tallina – stolicy Estonii. Stąd już o 6-tej rano wyjechaliśmy do portu i promem – po trzech godzinach – dotarliśmy do Helsinek – stolicy Finlandii.

Helsinki położone na brzegu Zatoki Fińskiej są cudnym miastem z pięknie usytuowanym portem. Pierwszym punktem programu był pomnik Sibeliusa – rzeźby w kształcie stalowych organów. Sibelius to najsłynniejszy fiński kompozytor z XIX wieku, kluczowa postać w muzyce europejskiej, cieszący się za życia ogromną popularnością. Podczas spaceru po mieście obejrzeliśmy również pomnik Nurmiego, neoklasycystyczną luterańską katedrę, Uniwersytet Helsiński, Plac Senacki, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, siedzibę rządu i inne zabytki. Z ogromnym zainteresowaniem spacerowaliśmy po publicznej bibliotece, wybudowanej dla uczczenia 100 – lecia odzyskania niepodległości. Z biblioteki tej może bezpłatnie korzystać każdy obywatel. Można tu czytać książki, prasę, korzystać z Internetu, uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach i korzystać z istniejącego tam sprzętu. Obiekt powstał ze składek mieszkańców stolicy. W programie wizyty znalazł się także„Sobór Uspienski”,największa cerkiew w Europie orazKościół wykuty w skale.

Po zakończeniu zwiedzania Helsinek oraz zjedzeniu przysmaków z helsińskiego targu i zakupie pamiątek, znów promem udaliśmy się w powrotną drogę do Tallina. Tallin, a w nim stara jego część, jest niezwykle ciekawa z wieloma bardzo wąskimi uliczkami i ciekawymi budowlami. Zwiedzaliśmy, m.in. średniowieczną starówkę, wpisaną na Listę UNESCO, otoczoną potężnym systemem fortyfikacji miejskich z licznymi wieżyczkami i basztami oraz zamek Toompea – obecnie, siedzibę parlamentu, średniowieczny rynek z XIV w. z okazałym Ratuszem, cerkiew Aleksandra Newskiego, średniowieczne kamieniczki„Trzy Siostry”, Kościół św. Olafa, Kościół św. Ducha i katedrę Luterańską.

Ostatni, 6 dzień wycieczki to Litwa, a w niej Wilno i Druskienniki. W Wilnie odwiedziliśmy miejsca ściśle związane z historią Polski; Kościół św. Teresy z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Starówkę Wileńską, Kościół św. Piotra i Pawła, a na Antokolu zaułek literacki z nawiązaniem do pobytu Mickiewicza i Miłosza. Zwiedziliśmy część Cmentarza na Rossie – grobowiec matki Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka. Odwiedziliśmy katedrę Wileńską.

Po zwiedzeniu Wilna, udaliśmy się do Druskiennik, gdzie zwiedzaliśmy obiekty świadczące usługi lecznicze i rehabilitacyjne. Tu też są widoczne ślady polskości, np. charakterystyczna zabudowa. Są też ślady pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po obiedzie i dokonaniu ostatnich zakupów udaliśmy się w powrotną drogę do Polski. Przejechaliśmy w 6 dni łącznie 2,6 tys. km, zwiedziliśmy 4 stolice państw nadbałtyckich, Rundale i Druskienniki. Na uwagę i wdzięczność zasługuje nienaganna praca kierowców – Adama i Sławka oraz pilota Jarosława. Ich praca miała spory wpływ na doskonałą atmosferę wśród uczestników. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i nowej wiedzy o naszych sąsiadach.

Elżbieta Staszewska; foto: Agnieszka Gierczak, Kierownik Grupy – Zofia Widz-Baryła