Uczniowie I LO mierzą się z filozofią. Konkurs „Pokochaj Mądrość” rozstrzygnięty

Filozofia kryje w sobie niezgłębione pokłady mądrości. Liczne wskazówki filozofów, żyjących wieki temu, dotyczące życia, moralności i zagadnień etycznych, mają wciąż wymiar uniwersalny. Ta myśl przyświecała pomysłodawcom Szkolnego Konkursu Filozoficznego „Pokochaj Mądrość”, zorganizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza i skierowanego do klas pierwszych. Mnogość prac, które napłynęły, świadczy nie tylko o dużym zainteresowaniu problematyką filozoficzną, ale również o umiejętności krytycznego myślenia i inwencji twórczej naszych pierwszoklasistów.

Komisja konkursowa stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Jak wybrać zwycięzców, skoro każdy z uczestników konkursu stworzył unikalną i fantazyjną pracę? Sokrates, Platon, Arystoteles, Tales z Miletu, Heraklit z Efezu, Zenon z Kition – to ci filozofowie i ich poglądy były najchętniej wizualizowane. Po długich obradach wyłoniono nagrodzonych autorów. Pierwsze miejsce zajęła Ada Kapusta z klasy I b (Pitagoras), drugie – Agata Zarzeczna z klasy I f (Arystoteles), trzecie – Gabriela Chorębała z klasy I a (Platon).

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Zachęcamy do dalszego zgłębiania mądrości filozoficznych, gdyż – jak mawiał Cyceron – „filozofia jest sztuką życia”.

Organizatorzy: J. Kułażyńska, D. Rachwalska-Kata