W hołdzie bohaterom w 79. rocznicę pacyfikacji Osówka

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” (Jan Paweł II)

W ostatnią niedzielę września w kaplicy w Osówku w gminie Potok Wielki odbyła się uroczystość, upamiętniająca ofiary pacyfikacji, jakiej dopuścili się hitlerowcy w czasie II wojny światowej na bezbronnej ludności Osówka. Tego dnia, władze gminne, przedstawiciele szkół, poczet sztandarowy, uczniowie, zuchy, harcerze oraz okoliczni mieszkańcy zgromadzili się, aby oddać hołd pomordowanym 29. września 1942 roku. Obchody 79 rocznicy zbrodni hitlerowskiej rozpoczął występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku. Następnie, odbyła się Msza Św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik Krzysztof Woźniak – Dziekan Dekanatu Modliborzyckiego. Homilię wygłosił ks. Tomasz Wrona.

Po Mszy Św., wszyscy zebrani przeszli pod pomnik ofiar zbrodni, gdzie odmówiono modlitwę, odczytano nazwiska osób pomordowanych i odśpiewano „Hymn Państwowy”. Obecne na uroczystości delegacje złożyły wieńce. W imieniu władz gminy Potok Wielki kwiaty złożył Wójt Leszek Nosal, Wicewójt Janusz Witkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Giska. Wieniec złożyła także delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku na czele z Wicedyrektorem Andrzejem Olszyńskim. Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku reprezentował Dyrektor szkoły Jan Brzozowski wraz z nauczycielami i uczniami.

Podczas uroczystości, głos zabrał Wójt Gminy Potok Wielki Leszek Nosal oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Giska, którzy podkreślili jak ważne jest pielęgnowanie patriotyzmu i przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły Jan Brzozowski podziękował wszystkim za przybycie i włączenie się w obchody 79. rocznicy pacyfikacji wsi Osówek. Dodał, że jest bardzo dumny, a zarazem wdzięczny, że tak wiele osób angażuje się w organizację tego święta. Mamy obowiązek pamiętać o tych, co zginęli w obronie wolności. Ich cierpienia i ofiary z życia nie mogą pójść na marne, niech zaowocują dzisiaj odrodzeniem duchowym i moralnym całego naszego narodu.

Na koniec oficjalnej części zaśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”, po której Dyrektor zaprosił obecnych na gorący bigos, ciasto oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Piękna okolica, słoneczna pogoda sprzyjały i zachęcały do wspólnego biesiadowania.

Tekst; foto: Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoczku