Województwo Lubelskie na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju

Już za 30 dni rozpocznie się promocja Województwa Lubelskiego podczas największego wydarzenia promocyjno-gospodarczego na świecie – Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Wydarzenie zostało przełożone o rok ze względu na pandemię koronawirusa, lecz utrzymało charakter stacjonarny. Wczoraj, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się prezentacja, na której Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, wspólnie z partnerami wydarzenia, przedstawił szczegóły wystawy czasowej Województwa Lubelskiego, która odbędzie się w dniach 10 – 16 lutego br. Motywem przewodnim obecności Polski na Expo jest hasło „Poland. Creativity inspired by nature”, czyli „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. W Pawilonie Polskim można odkryć, czym inspirują się polscy artyści, wynalazcy i przedsiębiorcy. Pawilon Polski to konstrukcja, wykonana z ekologicznych materiałów, której istotną częścią jest kinetyczna rzeźba. Przywodzi ona na myśl wielkie wędrówki ptaków pomiędzy Polską i światem arabskim, przypomina o związkach naszego narodu z całym światem, jak również o roli Polski jako partnera biznesowego. Celem prezentacji jest promocja gospodarki i lokalnej przedsiębiorczości, walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki naszego regionu.

Hasłem przewodnim wystawy Województwa Lubelskiego podczas EXPO w Dubaju będzie „Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski”. Podczas wydarzenia, nasz region promować będą: Muzeum Wsi Lubelskiej, Fundacja „Sztukmistrze”, Fundacja „Akademia Robotyki” oraz przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Lubelskie jest regionem, któremu nie jest obcy rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jako samorząd, wielokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach branżowych, np. targach turystycznych, medycznych, spożywczych czy targach elektroniki użytkowej. Chcemy jak najlepiej wykorzystać szansę promocji regionu podczas EXPO w Dubaju. Przed nami ambitne zadanie, ponieważ program, który chcemy zaprezentować w Dubaju, wyróżnia się na tle innych województw. Kreatywni, wykształceni, młodzi ludzie, innowacyjne osiągnięcia polskiego biznesu, oferta kulturalna – ta tradycyjna i ta współczesna, a także specjalne inicjatywy dla dzieci oraz polskie smaki w restauracji Pawilonu Polski – to wszystko złoży się na wyjątkowość naszej prezentacji – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wystawa w Dubaju to szansa na ukazanie Lubelskiego jako regionu, który posiada unikatowe walory przyrodnicze. Drugim, równie ważnym, aspektem jest zaprezentowanie regionu jako innowacyjnego i prężnie się rozwijającego ośrodka naukowego. Promocja województwa będzie także prowadzona poprzez ukazanie potencjału regionu w zakresie usług, związanych z turystyką medyczną.

Podczas Tygodnia Regionalnego zaplanowano szereg wydarzeń, zarówno gospodarczych, jak i promocyjnych, które będą odbywały się w Pawilonie Polskim – w wyznaczonych strefach wystawowych, przeznaczonych dla reprezentacji naszego kraju w tzw. strefie regionów, sali konferencyjnej i sali koktajlowej. Wybrane wydarzenia, towarzyszące Tygodniowi Regionalnemu w Dubaju, dotyczą wielosektorowej misji gospodarczej, połączonej z udziałem w Targach Gulfood, promocji regionu w formie oferty dla studentów z krajów Bliskiego Wschodu, przygotowanej przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, oraz dwóch niezależnych konferencji, wpisujących się tematycznie w tematy przewodnie EXPO 2020.

Każdego dnia wystawy czasowej Województwa Lubelskiego na EXPO w Dubaju, prezentowane będą osiągnięcia lubelskich firm oraz naukowców. Odbędą się również sesje B2B, czyli spotkania przedsiębiorców w celu nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Tekst; foto: Remigiusz Małecki – Rzecznik Marszałka Województwa Lubelskiego