Z wizytą na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim (dalej: WTZ) działają pod szyldem Caritas Diecezji Sandomierskiej. Jest to placówka opieki dziennej, prowadząca rehabilitację ruchową, społeczną i zawodową dla osób niepełnosprawnych. W terapii bierze udział 45 osób z terenu naszego powiatu i jest ona prowadzona na podstawie Indywidualnego Programu Rehabilitacji, ustalonego dla każdego uczestnika i obejmuje różne sfery jego funkcjonowania. Rehabilitacja prowadzona jest w dziewięciu pracowniach terapii zajęciowej: pracownia gospodarstwa domowego, wikliniarska, komputerowa, stolarska, teatralno – muzyczna, fryzjersko – kosmetyczna, hafciarsko – krawiecka i pracownia rękodzieła.

„Panorama Powiatu Janowskiego” odwiedziła z aparatem wszystkie, ale przy pracowni rękodzieła chcemy zatrzymać się na dłużej, bo powstają tam właśnie przepiękne stroiki i inne ozdoby na zbliżające się Święta Wielkanocne. Wykonywane są różnorodną techniką i przy użyciu rozmaitych materiałów, a łączy je jedno: wszystkie robione są przez uczestników terapii z niezwykłą starannością, dbałością o każdy szczegół i widać włożone w nie serce i pasję do tworzenia. O tym wszystkim opowiedziała „Panoramie” Pani Regina Małek Kata, pracownik administracyjno – socjalny WTZ.

– Pomysły na prace pochodzą z wielu źródeł – jak mówi. – Częściowo z integracyjnych zajęć pokrewnych, z wyjazdów – gdzie grupy wymieniają się wzorami, z indywidualnej kreatywności lub zwyczajnie – z konkretnej potrzeby, jak również z internetu.

Gotowe prace można podziwiać i kupić tradycyjnie już na Kiermaszu Wielkanocnym, organizowanym na Rynku Starego Miasta w Janowie Lubelskim – w tym roku będzie się odbywał w dniach 1-2 kwietnia, w godz. 9:00 do 15:00. Ponadto w siedzibie WTZ przy ul. Zamoyskiego 77 znajduje się mini wystawa wszystkich wyrobów, gdzie także można się  w nie zaopatrzyć, pomagając w ten sposób finansowo placówce, a jej podopiecznym sprawiając ogromną radość. Zresztą, jak mówi Pani Regina, świąteczne wyroby mają już swoich stałych odbiorców, których grono stale się powiększa. To piękna ozdoba dla domu lub doskonały pomysł na prezent. Z taką właśnie prezentową inicjatywą wychodzą same WTZ, bo część ich wyrobów trafia w formie dziękczynnego podarunku w ręce wolontariuszy zaangażowanych w działania na rzecz społeczeństwa, np. przy świątecznych zbiórkach żywności.

Jeśli nie macie Państwo pomysłu, na co przeznaczyć swoje 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT, można je przekazać na WTZ właśnie. Wystarczy wpisać w polu KRS numer 0000213751 oraz wskazać cel szczegółowy: WTZ Janów Lubelski.

Tekst; foto: Kamila Strykowska-Momot