Powiat Janowski. Farma fotowoltaiczna przy szpitalu powiatowym oficjalnie odebrana

Siódmego lipca, oficjalnie odebrano farmę fotowoltaiczną przy szpitalu powiatowym w Janowie Lubelskim. Farma o mocy 350 kWp produkuje energię od grudnia ubiegłego roku. Szpitalne źródło prądu zabezpiecza potrzeby placówki na energię w wysokości około 30 procent w skali roku, co przekłada się na redukcję smogu i kosztów energii (około 70 tys. zł od grudnia do czerwca br.). W ubiegłym roku, była to pierwsza i jedyna tego typu inwestycja – jeśli chodzi o szpitale powiatowe, w województwie lubelskim.

Farma, składająca się z 1130 paneli fotowoltaicznych, zamontowanych w 6,5 rzędach, jest przeznaczona tylko i wyłącznie na szpitalne potrzeby, co oznacza, że zielonej energii – póki co, sprzedawać nie można.

Panele nie zostały posadowione na dachach szpitalnych budynków, ale na ogrodzonym, okamerowanym (łącznie z monitoringiem pomiaru) placu o powierzchni 0,5 hektara. Chodziło o to, by „nie kaleczyć” górnych części budynków szpitalnych, które w tym roku są kompleksowo modernizowane. Poza tym, montaż ogniw fotowoltaicznych przy gruncie jest znacznie tańszy – podobnie jest z ich serwisowaniem.

Inwestycję zrealizował „Eko – Solar” Spółka z o.o. Wszeradów.

Szpitalna fotowoltaika to nie jedyny przykład proekologicznego działania Powiatu Janowskiego. – Niedawno, podpisaliśmy umowę na budowę hali sportowej w Zespole Szkół „U Witosa”, również z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej. Budowa w toku – informuje Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Farma fotowoltaiczna, której budowa pochłonęła ponad 1,8 mln zł, jest elementem trzyzadaniowego projektu, dotyczącego zmniejszenia zużycia energii w ramach termomodernizacji budynków szpitalnych. Wartość projektu ogółem to kwota rzędu 13. mln zł. Niemało. Na szczęście, projekty odznaczające się pozytywnym wpływem na środowisko, mogą liczyć na wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W tym przypadku – około 95 procent kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 10 mln zł. Reszta – około 2,6 mln zł, to wkład własny Powiatu Janowskiego.

Na pozytywny finał czekano lata całe, a o dofinansowanie ubiegali się i upominali radni powiatowi i dyrektorzy szpitala kilku ostatnich kadencji oraz Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP. – To ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania i życzliwości Posła Jerzego Bieleckiego, który pomagał i pomaga nam w pozyskiwaniu środków finansowych na różnego rodzaju inwestycje w powiecie janowskim, również w zakresie opieki zdrowotnej – podkreśla Starosta.

Pierwszym elementem projektu jest już wybudowana farma fotowoltaiczna, drugim – trwająca termomodernizacja budynków szpitalnych, a trzecim – widoczna od drogi krajowej na przyszpitalnym terenie instalacja solarna (około 150 kolektorów słonecznych).

W toku jest też budowa przyszpitalnego lądowiska dla helikopterów, którego budowa pochłonie około miliona zł (800 tys. zł stanowi dotacja z budżetu państwa, reszta to wkład własny powiatu janowskiego). Lądowisko powstaje też ze względu na budowaną Via Carpatię, a więc i ewentualne wypadki, do których może dojść na drodze szybkiego ruchu, a wiadomo, że transport pacjenta śmigłowcem jest o wiele szybszy niż karetką.

Mówiąc o powyższych inwestycjach, warto wspomnieć o poprzednich zadaniach – chodzi o wyposażenie szpitala w sprzęt specjalistyczny za 7 mln zł i informatyzację placówki za ponad 3 mln zł.

Swoją cegiełkę w dofinansowaniu działalności szpitala mają też radni gminni oraz wójtowie i burmistrzowie gmin, którzy finansowali i finansują powiatowe inwestycje drogowe w proporcjach o 5 procent wyższych od Powiatu Janowskiego (z 5-procentowym wskazaniem na cele szpitala).

Dodajmy, że w odbiorze uczestniczyli: pracownicy szpitala na czele z Wicedyrektor Agnieszką Konefał, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Jan Frania – Wiceprezes PGE Dystrybucja S.A., Bolesław Gzik – Wicewojewoda Lubelski, Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu i Artur Pizoń – Starosta Janowski. Obiekt poświęcił ks. kapelan Krzysztof Lipski.

Alina Boś; foto: Sławomir Kaproń