Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do 1 marca masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.
Emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi więc między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.
Świadczeniobiorcy muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2020 roku, w rozbiciu na poszczególne miesiące. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy. Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawowy termin dostarczenia informacji mija z końcem lutego, ale w tym roku to niedziela, dlatego dokumenty należy przesłać do ZUS do 1 marca.
Takie rozliczenie jest konieczne, bo rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Przekroczenie progu przychodów ma wpływ na wysokość świadczeń należnych za ubiegły rok.
Co ważne, limity nie obowiązują osób, które mają prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn. Te osoby nie muszą więc informować ZUS o przychodach osiągniętych po ukończeniu wieku emerytalnego.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim