Projekt bohaterON po raz kolejny w I LO im.Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

     Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania-czytamy na stronie projektu (https://bohateron.pl/)

Nasze liceum  już po raz kolejny przystąpiło do kampanii, by za jej pośrednictwem tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach . W ramach uczestnictwa w Bohateronie nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez historyków i polonistki podczas których śpiewaliśmy piosenki powstańcze, wykonaliśmy dekorację korytarza oraz pisaliśmy kartki do żyjących jeszcze uczestników Powstania Warszawskiego.  Przez cztery edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad osiemset tysięcy kartek!(na wielu z nich są słowa pisane przez młodzież naszego LO).  Wszystkie dowody uznania trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń. Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy stać się uczestnikami tego dialogu a projekt BohaterON wpisał się na stałe w kalendarium wydarzeń naszego liceum-podkreśliła Wiesława Dyjach uczestnicząc w zajęciach z klasą 3Bp.

Szkolni koordynatorzy akcji:

Maria Krzosek, Dorota Rachwalska-Kata